Nakts un Rīta erekcija

Nakts un rīta erekcija ir dzimumlocekļa stāvoklis, kad miega laikā spontāni palielinās asins pieplūde dzimumloceklim un tas piebriest, kļūst ciets. Agrāk uzskatīja, ka nakts un rīta erekcijas iemesls ir reflektors un saistīts ar pārpildītu urīna pūsli. Turpmākie pētījumi neapstiprināja šo teoriju.

Rīta un nakts erekciju pirmo reizi medicīnā tika aprakstīta Ohlmeyer un Brilmayer tikai 1947. gadā. Kopš tā laika ir veikti daudz dažādu pētījumu, kā rezultātā noskaidrots, ka erekcija miegā rodas noteiktās miega fāzēs, nakts laikā spontāna erekcija rodas līdz 5-6 reizēm. Nakts erekcija ir viens no diferenciālās diagnostikas veidiem pie erekcijas traucējumiem, lai noteiktu vai erekcijas traucējumiem ir psihogēns vai somātisks cēlonis.

Spontānas erekcijas novēro arī auglim mātes miesās. Erekcijas rašanos miegā uzskata kā fizioloģisku procesu – pastiprināta asins pieplūde dzimumlocekļa audiem, kas nodrošina dzimumlocekļa audu apgādi ar skābekli un barības vielām.

Pētījumu rezultātā noskaidrots, ka miegā erekcija rodas vidēji 5 reizes. Ar katru nākamo reizi erekcija kļūst spēcīgāka un ilgāk saglabājas. Vidēji, pirmajā reizē erekcija saglabājas 12 min, otrajā 19 min, pēc tam, 22 min, 27 min, 28 min un piektajā reizē erekcija saglabājas līdz 50 min. Pēdējā erekcijas rašanās laikā parasti notiek pamošanās. Ja vīrietis pamostas šajā periodā, tad tiek novērota rīta erekcija.

15 gadīgiem pusaudžiem erekcija naktī rodas vidēji 4-5 reizes ar kopējo ilgumu 185 min (~3 stunda). Pēc 18 gadiem, nakts erekcijas rodas vidēji pēc 90-120 min in ilgst 20-60 min. Ar gadiem, nakts erekciju biežums un ilgums samazinās – ap 70 gadiem novēro vidēji 2 reizes naktī ar kopējo ilgumu 90 min.

Nakts erekcijas stiprums un ilgums ir atkarīgs no vīrieša psiholoģiskā stāvokļa. Biežāka un spēcīgāka erekcija rodas fiziski veseliem vīriešiem, kuru ikdienā nav izteiktu psiholoģisko stresu. Vīriešiem, kam dienā bijušas stresa situācijas, pēc fiziska noguruma, nakts erekciju biežums saglabājas, bet to kvalitāte mazinās.

Vīriešiem, kuriem ir neregulāras seksuālās attiecības, nakts erekcijas laikā var notikt sēklas noplūde – ejakulācija, kuru medicīnā sauc par nakts pollūcijām. Nakts pollūcijas ir fizioloģisks process, bet kā normāls ir uzskatāms tikai pusaudžu vecumā.

Ir izveidotas dažādas ierīces ar kuru palīdzību iespējams fiksēt nakts erekcijas biežumu un stiprumu. Ikdienā šādi izmeklējumi var tikt veikti erekcijas traucējumu diferenciāldiagnostikai.

Nakts un rīta erekcija ir netiešs rādītājs pēc kura var spriest par vīrieša seksuālo veselību.