Erektīlā disfunkcija

Erekcijas traucējumi – psiholoģisko vai fizioloģisko faktoru izraisīta erektīlā disfunkcija. Erekcijas traucējumus atkarībā no to rašanās iemesla relatīvi var iedalīt trijās grupās: pilnīgs erekcijas trūkums; daļēja erekcijas vājums, kā rezultātā nav iespējams veikt dzimumaktu un parasti laba erekcija pirms dzimumakta, kura mazinās vai zūd pirms vai dzimumakta laikā. Kā atsevišķu erekcijas patoloģiju izdala priapizmu – patoloģiski ilgu erekciju.

Viens no biežākajiem erekcijas traucējumu cēloņiem ir psiholoģiski faktori, ko rada paaugstināta psiho-emocionālā spriedze un visbiežāk tie ir zemapziņas līmeņa traucējumi. Somātiska rakstura traucējumu cēlonis visbiežāk ir dažāda rakstura iekaisuma procesi, sirds asinsvadu slimības, cukura diabēts, neiroloģiskas saslimšanas utt.

Erekcijas traucējumi, kas rodas psiholoģisku faktoru ietekmē, parasti rodas pēkšņi, nakts un rīta erekcija šajos gadījumos ir saglabāta. Traucējumi, ko rada somātiski iemesli, rodas pakāpeniski laika gaitā progresē, var izzust rīta un nakts erekcija.

Erekcijas traucējumus var izraisīt dažādas ķīmiskas vielas: medikamenti, narkotiskās vielas utt. Bieži, piemēram, pēc marihuānas ilgstošas lietošanas, erekcijas kvalitāte pārstājot šo vielu lietošanu neatjaunojas un ir nepieciešama ilgstošs ārstēšanās process.

Psiholoģiska raksturs ir cēlonis situācijas impotencei – erekcijas zudums noteiktā situācijā, parasti uzsākot dzimumaktu, ko ļoti bieži novēro jauniešiem uzsākot dzimumattiecības. Situācijas impotence ir novērojama arī vīriešiem, uzsākot dzimumattiecības pēc ilgstoša atturēšanās perioda.

Pirms erektīlās disfunkcijas ārstēšanas uzsākšanas, sākumā nepieciešams veikt izmeklējumus, kas ļauj precizēt erekcijas traucējumu cēloņus. Bez vispārīgas apskates, priekšdziedzera izmeklējumiem, tiek nozīmētas analīzes, kas ataino hormonu līmeni asinīs, prostatas sekrēta izmeklējumus. Nepieciešamības gadījumos var tik nozīmēti dažādi izmeklējumi, kas palīdz noteikt asinsvadu stāvokli, mugurkaulāja izmeklējumus utt.

Erektīlās disfunkcijas ārstēšanā izmanto psihoterapeitiskas metodes, medikamentozu ārstēšanu, fizioprocedūras (prostatas masāža, negatīvā spiediena terapiju). Smagos gadījumos tiek veikta falloprotezēšana.

Erekcijas traucējumu gadījumā ir jāvēršas pēc palīdzības pie speciālista!
Pašārstēšanās var pasliktināt stāvokli un apgrūtināt tālāko ārstēšanās procesu!